2004 yılının Aralık ayında bir şahıs şirketi olarak kurulan ve ardından 2005 yılının Şubat ayında kurumsallaşma yolunda adım atarak statüsünü limited şirket olarak değiştiren Ece Tercüme, Danışmanlık ve Turizm Ltd. Şti., sektörün önemli oyuncularından biri olma hedefiyle kurulduğu günden beri profesyonel ve kaliteli hizmet verme anlayışını sürdürmektedir. 

2012 yılında yaşanan yasal sürecin ardından şirketimiz "Akılküpü Tercüme" markası için Türk Patent Enstitüsü'ne başvuruda bulunmuş ve 1 Haziran 2012 tarihi itibariyle yeni markasını faaliyete geçirmiştir. 

Müşterilerine "öncelikle kalite" anlayışıyla hizmet vermekte olan Ece Tercüme, Danışmanlık ve Turizm Ltd. Şti. (Akılküpü Tercüme), bir aile şirketi olarak kurulmuştur ve bu aile ortamını çalışmakta olduğu her müşterisine benimsetme gayretindedir. Portföyünde pek çok sektörden saygın kuruluş bulunan şirketimiz, bu kuruluşlara özellikle İngilizce dilinde olmak üzere çeviri ve danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. Ece Tercüme, Danışmanlık ve Turizm Ltd. Şti. (Akılküpü Tercüme), sektörde hızlı bir gelişme göstermiş ve kısa bir süre içerisinde sektörün önemli ve tercih edilen şirketleri arasında yerini almıştır ve tüm projelerini teknolojik yatırımlarıyla desteklemeye devam etmektedir. 

Şirketimizin öncelikli hedefleri arasında kurumsallaşma, profesyonel çeviri hizmetleri sağlama ve bir marka değeri yaratma bulunmaktadır. Bu doğrultuda şirketimiz, sektörün birçok büyük ve önemli isminin bir araya geldiği ve sektörün sorunlarına çözüm bulunması, sektörün geliştirilmesi, istihdam sağlanması, eğitim verilmesi ve çeviri şirketlerinin bilinçlendirilmesi amacıyla 2007 yılında kurulmuş olan Çeviri İşletmeleri Derneği'nin (ÇİD) kurucu üyeleri arasında yer almaktadır ve şirket ortağımız Sayın Ufuk Özsoy, 2007 – 2011 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunmuştur ve halihazırda Derneğin Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreterliği görevlerini yürütmektedir. Şirketimiz ayrıca sektörün bir başka önemli derneği olan Çeviri Derneği'nin de üyesidir.