Hizmetix Dergisi'nin, şirket kurucu ortaklarımızdan Ufuk Özsoy ile çeviri sektörü hakkında yapmış oldukları röportaj derginin Kasım sayısında yer aldı.


"BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ VE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ..."
 
"Her ülkenin kendine özgü gelenekleri, görenekleri, deyimleri ve dil kuralları bulunmaktadır. İki dil arasında bu köprüyü kurmak ise bizim görevimizdir."
 
İletişimin şüphesiz birincil unsuru "dil". Bu bağlamda günümüzde büyük değer ve önem taşıyan dil ve çeviri hizmetleri sektörünün genç ve dinamik ismi Ece Tercüme'yi dergimize konuk ediyoruz. Genç bir oluşum olmasının yanında, ardında on iki seneyi aşkın tecrübe barındıran Ece Tercüme'nin kurucu ortaklarından Ufuk Özsoy ile hizmet anlayışları, projeleri ve sektör üzerine keyifli bir söyleşi yaptık;
 
Ece Tercüme genç bir oluşum, nasıl bir serüveni var, istenilen noktada mı, geleceğe yönelik projeleri neler?
 
Ece Tercüme yeni ve genç bir oluşum gibi gözükse de, ardında 12 senenin üzerinde tecrübe yatıyor. Müşterilerine "öncelikle kalite" anlayışıyla hizmet veren Ece Tercüme, bir aile şirketi olarak kurulmuştur ve bu aile ortamını çalışmakta olduğu her müşterisine benimsetme gayretindedir. Portföyünde pek çok sektörden saygın kuruluş bulunan Ece Tercüme, bu kuruluşlara özellikle İngilizce dilinde olmak üzere çeviri ve danışmanlık hizmetleri sağlanmaktadır. Ece Tercüme, sektörde hızlı bir gelişme göstermiş ve kısa süre içinde sektörün önemli ve tercih edilen çeviri şirketleri arasında yerini almıştır ve tüm projelerini yakın zaman içerisinde teknolojik yatırımlarıyla da destekleyecektir. Ece Tercüme'nin öncelikli hedefi marka değeri yaratmaktır.
 
Hizmet alanlarınızı öğrenebilir miyiz? Çözüm ortaklarınız var mı?
 
Ece Tercüme özellikle, IT, teknoloji, elektronik, finansal, hukuki ve ticari çeviri alanlarında hizmet vermektedir. Nitelikli çevirmen kadromuzla, belirtilen alanlarda sektörünün önde gelen işletmeleri olan müşterilerimize kaliteli çeviri hizmetleri sağlamaktayız. Hizmet sağlamakta olduğumuz alanlarda müşterilerimizle yapmış olduğumuz çalışmaların neticesinde, müşterilerimiz kaliteli çeviri hizmeti elde etmek, bizler ise vermiş olduğumuz hizmetlerin neticesinde deneyimlerimize deneyim katmaktayız. Bu açıdan düşünüldüğünde bir "win-win (kazan-kazan)" durumu mevcuttur. Yani bizler müşterilerimiz için çeviri konusunda bir çözüm ortağı olurken, onlar da deneyimlerimizin artmasına katkıda bulunarak bir anlamda bizim çözüm ortağımız olmaktadırlar. En önemli çözüm ortaklarımız ise, kendi alanlarında uzman ve deneyimli olan çevirmen kadromuzdur.
 
Çeviri sadece matematiksel bir dönüştürme işlemi değil elbet, anlamları doğru aktarmak özel bir meziyet, birikim, kültür gerektiren bir alan. Bu bağlamda Ece Tercüme'yi nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Çevirinin elbette kendine has disiplin ve özellikleri bulunmaktadır. Bize göre çeviri, her dil bilenin yapabileceği bir işlem değildir. Sizin de belirtmiş olduğunuz gibi özel bir meziyet, birikim ve kültür gerektiren bir alandır. Nasıl bugüne kadar ticari eğitim görmemiş veya ticari metinler ve terminoloji konusunda bilgi sahibi olmayan bir kişi ticari bir metni yorumlayamazsa, tıbbi eğitim görmemiş birinin de medikal alanda yapılacak olan çevirilerde metne hakim olması imkansızdır. Biz Ece Tercüme olarak bu gerçeğin bilinciyle, bizden çevirisi talep edilen metnin ilk olarak ön okumasını yapmakta ve çeviri metninin konusuna en uygun olan çevirmeni görevlendirmekteyiz. Çevirmen tarafından tamamlanan dosya, müşteriye iletilmeden önce kullanılan dil, terminoloji bütünlüğü, müşterinin özel talepleri ve kalite açısından tekrar incelendikten sonra müşterimize gönderilmektedir.
 
Teknik, hukuki alanları da kapsayarak sormak istiyorum, zaman zaman salt çeviri yapmanın dışında müşterilerinize danışmanlık hizmeti de vermiş oluyor musunuz? Her zaman doğru metinler ya da teklifler gelmeyebilir. Ece Tercüme'nin böyle bir açılımı da olacak mı ya da böyle bir açılım zaten var mı?
 
Çeviri hizmeti aslında başlı başına bir danışmanlık hizmetidir. Müşterilerimize dil danışmalığı sağlamaktayız. Yeni bir ürün çıkarttıklarında, bu ürünün yurtdışında tanıtılması, amacı ve özelliklerinin hedef dilde en iyi şekilde anlatılmasını gerektirir. Bir distribütörlük sözleşmesi yapılacağı zaman, Türkiye kanunları olduğu kadar o ülkenin kanunlarının da göz önünde bulundurarak terminolojinin oluşması gerekmektedir. İki dil arasında bu köprüyü kurmak ise bizim görevimizdir. Ece Tercüme olarak hizmet verdiğimiz alanlardaki deneyimimiz ile müşterilerimize çevirinin yanı sıra bu danışmanlık hizmetlerini sunmaktayız.
 
Ece Tercüme bizlere nasıl bir mesaj iletmek ister?
 
Ece Tercüme, kurulmuş olduğu ilk günün heyecanıyla çeviri sektöründe hizmet vermeye devam etmektedir. Hizmetlerimiz sosyal projeler aşamasında da hayat bulmaktadır. İşin o kısmında da varız. Bizler yapmış olduğumuz işin öneminin ve sonuçlarının bilinciyle müşterilerimize her zaman en kaliteli hizmeti vermeyi kendimize amaç edindik ve bu amaç doğrultusunda çalışmalarımızı yürütmekteyiz, yürüteceğiz. Ortaklarımız, çalışanlarımız ve müşterilerimiz ile büyük bir aileyiz ve ailemizi büyütmeye devam ediyoruz.